Loading...

Schody kręcone – za i przeciw

wycieraczka do butów do biura http://kupmeble.pl/

Decyzje związane z budową schodów w domu są poważne i w istotny sposób wpływają na to, jak dom będzie funkcjonował i jak będą się w nim czuć zarówno mieszkańcy, jak i goście. Generalnie fakty są takie, że inwestorzy mają do wyboru szereg rozwiązań. Dwa najbardziej podstawowe rodzaje schodów, jakie trzeba brać pod uwagę, to te kręcone oraz proste. Jedne i drugie mają swoje atuty, aczkolwiek nie w każdej sytuacji można ot tak zdecydować się na jedno z rozwiązań. Zamiast tego trzeba kierować się argumentami związanymi z możliwościami architektonicznymi w konkretnym obiekcie i zazwyczaj właśnie ten wymiar jest dla inwestorów najważniejszy.

Jeśli chodzi o schody kręcone, to na pewno mają one pewne plusy. Pierwszym z nich jest to, że w większości sytuacji zajmują mniej miejsca. Ich konstrukcja jest węższa, jak mówią niektórzy bardziej „skompresowana”. Oznacza to, że tego rodzaju pomysł na schody sprawdzi się na pewno w przypadku domów o mniejszym metrażu, gdzie proste czy zabiegowe schody zajmowałaby zbyt wiele miejsca. Warto o tym wszystkim pamiętać już na etapie projektowania domu.

Zwykle projekt z góry zakłada, jaki typ schodów znajdzie się w środku i który z nich będzie najbardziej odpowiedni. Naturalnie poszczególne warianty mogą się od siebie znacząco różnić i to akurat jest rzecz normalna. Kiedy schody kręcone nie mają alternatywy. Minusem schodów kręconych, którego nie sposób zlekceważyć, jest mniejsza wygoda korzystania z nich. Na pewno też nie są to schody bezpieczne, zwłaszcza kiedy na miejscu mieszkają dzieci oraz osoby starsze czy z ograniczeniami w ruchu.

Z pewnością będzie im znacznie trudniej wejść na górę. Gorzej, jeśli nie ma dla takiego rozwiązania alternatywy – dzieje się tak w przypadku mniejszych powierzchniowo domów, w których tego rodzaju schody bywają koniecznością, a nie wyborem. Ryzyko problemów da się do pewnego stopnia niwelować, choćby poprzez zapewnienie odpowiedniej ilości poręczy. Poręcze w przypadku schodów kręconych powinny mieć dużą powierzchnię i być wykonane w taki sposób, aby dawało się je bez problemu chwycić. Będzie to duża pomoc dla seniorów czy dzieci.

Warto, aby w poprzek barierek umieścić dodatkowe elementy, tak aby zapewnić możliwość chwycenia się bez względu na to, czy jest się wysokim czy niskim (istotne głównie w przypadku dzieci). Całość konstrukcji musi być przygotowana na bazie wytrzymałych tworzyw odpornych na duże obciążenia. Na żadne oszczędności w tym zakresie nie ma miejsca – chodzi wszakże o bezpieczeństwo.

uklad-pokarmowy.chorobyswiata.com.pl