Loading...

Maciejka umili wieczór

www.stephan-keppler.de

Czasami zdarza się, że pragniemy koniecznie posadzić w ogrodzie imponujące rośliny, które zauważymy u znajomych czy w sklepie ogrodniczym. Nie oszukujmy się jednak, że są to wyjątkowe przypadki. Zwykle w swoich poszukiwaniach składamy się ku tym roślinom, które są łatwe w uprawie.

Jedną z nich jest maciejka. Lewkonia dwurożna, bo tak brzmi inna nazwa maciejki, nie ma specjalnych wymagań co do miejsca, w którym będzie wzrastać. Świetnie będzie czuła się zarówno w stanowisku słonecznym, jak i półcienistym.

Nie stawia również zbyt precyzyjnych wymagań co do gleby, w której miałaby zostać posadzona. Maciejka jest dość chętnie wspominana w piosenkach i wierszach, jednak niezbyt często docenia się jej kwiaty. Są one na tyle drobne, że na pierwszy rzut oka nie sprawiają zbyt piorunującego wrażenia pomimo, iż mają bardzo przyjemny, fioletowy kolor.

Najczęściej docenianą zaletą maciejki jest jednak jej niesamowity zapach. Nasila się w godzinach wieczornych, więc doceniają go romantycy, którzy właśnie wieczorami często chcą wprawić się w odpowiedni nastrój. Ze względu na piękny zapach warto sadzić maciejkę w miejscach, gdzie najczęściej znajdujemy się wieczorem – w pobliżu altanek, ławek, balkonów czy bezpośrednio pod oknami domu.