Loading...

Jak postawić na dobry beton?

zbrojenie fundamentów beretta idra 11bi

Beton jest z pewnością jednym z najważniejszych materiałów budowlanych, jakie stosujemy w trakcie budowy. Warto więc wiedzieć, na jaki beton postawić. W tym celu musimy poznać najważniejsze właściwości betonu, gdyż to właśnie na ich podstawie będziemy wybierać odpowiedniego rodzaju materiał budowlany. Jednym z najważniejszych parametrów betonu jest jego wytrzymałość na ściskanie – określa ją klasa danego betonu. Od czego jednak zależy tak w zasadzie ta klasa? Jest to wypadkowa kilku innych czynników, w tym przede wszystkim składu betonu, użytych proporcji czy też rodzaju oraz ilości cementu. Inny ważny parametr to wytrzymałość na rozciąganie.

Dla dodatkowego zabezpieczenia przed rozciąganiem betonowe elementy konstrukcji zbroi się za pomocą metalowych prętów czy też siatek, dzięki czemu naprężenia wynikające z rozciągania są przejmowanie właśnie przez metal.

Najważniejsze parametry dobrego betonu

Wybierając beton zwróćmy uwagę także na to, jak kształtuje się inny jego ważny parametr jakim jest wodoszczelność betonu. Wszystkie te cechy powinny być jak najlepsze, aby beton przez nas zakupiony był jak najlepszej jakości i mógł spełnić nasze oczekiwania. W przeciwnym razie może czekać nas przykra niespodzianka. Przy tym wszystkim warto pamiętać, że do mieszanki betonowej można dodawać różnego rodzaju dodatki, dzięki którym wpłyniemy na niektóre właściwości betonu w bardzo pozytywny sposób. W ten sposób możemy chociażby zwiększyć jego odporność na mróz czy wodę, jak również znacząco poprawić jego właściwości reologiczne.

Głównie dlatego dobrze jest wiedzieć, jakie dodatki będą dobrym pomysłem, jeśli chodzi o mieszankę betonową – w przygotowaniu dobrej jakości mieszanki możemy też skorzystać z pomocy specjalisty, który na pewno będzie wiedział więcej niż my.

www.suldus.pl