Loading...

Cieniste zakątki w ogrodzie

NAWÓZ do borówek

Cieniste miejsca w ogrodzie to jedne z najtrudniejszych do zagospodarowania. Mała ilość światła słonecznego sprawia, że nie wszystkie rośliny będą czuły się w takim miejscu dobrze i rosły zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Dodatkowo – jeśli cień dają drzewa – problemem jest zbyt sucha gleba, z której drzewa wypijają duże ilości wody. Co więc możemy w takim miejscu posadzić? W takim miejscu sprawdzą się przede wszystkim wszelkie rośliny zadarniające, czyli bluszcz, podagrycznik oraz gajowiec.

Mimo, że dobrze będą się one czuły w cieniu, trzeba uważać, aby nie rozprzestrzeniły się na całą działkę – są bowiem bardzo ekspansywne. Ponadto do zacienionych miejsc dobrze nadają się rośliny z rodziny wrzosowatych, tj. różaneczniki, azalie, kalmie, kiścienie i pierisy. Ziemię wokół nich warto obłożyć korą, ponieważ ogranicza ona wyparowywanie wody i zapobiega nadmiernemu rozprzestrzenianiu się chwastów.

Jeśli natomiast zależy nam, aby cieniste zakątki w naszym ogrodzie były pełne kolorowych kwiatów postawmy na pierwiosnki, miodunki pstre, przylaszczki pospolite oraz ułudki wiosenne.